Zawiasy do drzwi – jaki mamy wybór?

Zawiasy do drzwi to najważniejsze okucia, nadające skrzydłom funkcjonalności, a także najczęściej wpływające na ich estetykę. Przy wyborze odpowiedniego produktu należy więc wziąć pod uwagę różne czynniki, wpływające na dopasowanie okucia do swoich wymagań oraz konkretnego modelu drzwi.

Widoczne zawiasy do drzwi

Zawiasy do drzwi, choć kluczowe przy montażu skrzydła i mające największy wpływ na jego funkcjonalność, a częściowo także na wygląd, nie należą do elementów, na które zwraca się szczególną uwagę przy zakupie drzwi wewnętrznych. Tymczasem na rynku dostępne są różne ich rodzaje, posiadające różny sposób montażu, możliwości regulacji oraz design. Dobór odpowiedniego modelu ma ogromne znaczenie dla późniejszego zadowolenia z użytkowania skrzydła, dlatego warto poświęcić mu więcej uwagi i zapoznać się z dostępnymi typami zawiasów.

Do najpopularniejszych modeli należą drzwi przylgowe, czyli takie, które wyraźnie odstają od ościeżnicy przy zamknięciu. Są stosowane w większości domów i mieszkań ze względu na niższą cenę i łatwiejszy montaż. W ich przypadku stosuje się zawiasy do drzwi typu czopowego, które są widoczne przy zamkniętym skrzydle – jest to najczęściej spotykany model okuć drzwiowych. Do ich zalet również należy łatwość montażu i niska cena, natomiast wadą jest mała możliwość regulacji skrzydła. Nie każdemu użytkownikowi może także odpowiadać fakt, że są one widoczne przy zamkniętych drzwiach – z tego względu muszą być bowiem dobrze dopasowane do estetyki wnętrza, modelu drzwi oraz kolorystyki innych zastosowanych okuć, np. klamki. Na rynku znajduje się jednak bardzo szeroki wybór zawiasów do drzwi tego typu, występujących w różnych wersjach kolorystycznych i formach, od nowoczesnych, przez klasyczne, po zdobione, dzięki czemu łatwo można dobrać model dopasowany do danego wnętrza.

Ukryte zawiasy do drzwi

Zawiasy do drzwi występują także w typie ukrytym – stosuje się je do drzwi bezprzylgowych, w których są osadzane bezpośrednio w skrzydle. Drzwi bezprzylgowe tworzą z ościeżnicą jednolitą powierzchnię przy zamkniętym skrzydle, dzięki czemu są bardzo estetyczne oraz dają możliwość ukrycia zawiasów. Są z tego powodu cenione i coraz częściej wykorzystywane w wielu domach, mieszkaniach i biurach. Dają możliwość osadzenia na nich nawet bardzo ciężkich skrzydeł. Pozwalają także na wielopoziomową regulację skrzydła, które może być ustawione na wysokość, odległość od ościeżnicy, a także docisk do uszczelki. Ze względu na solidny, ukryty mechanizm, są zazwyczaj bardzo trwałe, a jednorazowa regulacja powinna wystarczyć na lata użytkowania. Trwałość i estetyka takiego rozwiązania ma wielu zwolenników, dlatego ukryte zawiasy do drzwi cieszą się rosnącą popularnością. Do minusów należy wyższa cena i trudniejszy montaż, często poszczególne modele są także dostępne w ograniczonej palecie kolorów, co nie pozwala na ich dopasowanie pod względem estetycznym do danego skrzydła – choć nie są widoczne przy zamkniętych drzwiach, może to rzucać się w oczy przy otwartym skrzydle.