Telefon stacjonarny czy nowoczesny aparat IP?

Chociaż jeszcze parę lat temu w biurach można było komunikować się głównie przez telefony, które łączyły się za pomocą standardowej sieci telekomunikacyjnej, obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem jest telefonia IP. Jak obsługiwać telefon konferencyjny? Poniżej wyjaśniamy różnicę pomiędzy telefonem IP, a telefonem analogowym.

Poznaj działanie telefonu IP

Telefony IP na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od zwykłych telefonów, jakie codziennie możemy spotkać w biurach. Za pośrednictwem tego typu urządzeń, można nawiązywać i odbierać połączenia głosowe. W odróżnieniu od zwykłego telefonu, urządzenie IP działa dzięki połączeniu z Internetem. W takim wypadku nie trzeba martwić się o koszty związane z przewodami i różnymi urządzeniami, co więcej pojemność kanału jest znacznie większa. Decydując się na telefon konferencyjny IP możemy być zadowoleni z wysokiej jakości dźwięku i możliwości prowadzenia telekonferencji. Podłączenie takiego aparatu zajmuje tylko 15 minut, warto wiedzieć, że można to zrobić samodzielnie bez posiadania żadnych technicznych umiejętności.

Telefon konferencyjny IP czy zwykły?

Chociaż może się wydawać, że telefon standardowy i telefon IP wyglądają identycznie. Mają taką samą klawiaturę, przyciski oraz opcje, to różnica między nimi jest w sposobie łączności oraz jego jakość. W przypadku telefonu konferencyjnych IP jakość połączenia jest dużo lepsza, choć oczywiście jest to warunkowane przez łącze internetowe. Większość takich urządzeń jest zaopatrzonych w Power over Ethernet, czyli oznacza to, że sprzęt otrzymuje energię wyłącznie przez kabel do Internetu. Różnica tkwi także w sposobie podłączenia systemu. Standardowe telefony posiadają własną linię telefoniczną, tak więc jeżeli ktoś chce się dodzwonić na dany numer, a rozmawiamy w tym momencie, to będzie zobowiązany poczekać na połączenie. Gdy chodzi o telefony VoIP to działają one w oparciu o adresy SIP i są w stanie przyjmować niezliczoną ilość połączeń.

Wybieramy telefon IP

Prowadząc własną firmę, z pewnością zależy nam na efektywnej pracy. Ze względu na to warto stawiać na nowatorskie rozwiązania – połączenia za pomocą sieci telekomunikacyjnej nie będą miały tak dobrej jakości, jak połączenia przez Internet, to jest bardzo istotna zaleta telefonów konferencyjnych IP. Kolejna sprawa jest taka, że telefony VoIP nie potrzebują specjalnych adapterów, wystarczy kabel dedykowany do Internet. Dużym plusem jest również to, że tego typu aparat nie jest przypisany wyłącznie do jednego numeru telefonu, ze względu na to można łączyć się z kilkoma rozmówcami równocześnie. To dobra opcja dla osób prowadzących firmę, którzy przeważnie prowadzą telekonferencje, a także spotkania z klientami na odległość. Trzeba iść z duchem czasu i decydować się na nowoczesne rozwiązania, które wykorzystują innowacyjną technologię. Więc można wyprzedzić konkurencję i znacznie poprawić wydajność pracy. Wyposażenie biurowe musi być proste w użytkowaniu, bo tak można zaoszczędzić naprawdę sporo czasu.