paradontoza

Paradontoza – leczenie przewlekłych chorób zapalnych

Zapalenie przyzębia to choroba dziąseł. Jest to przewlekła choroba zapalna, wywoływana przez drobnoustroje bakteryjne i obejmująca ciężkie przewlekłe zapalenie, które powoduje zniszczenie aparatu podtrzymującego ząb i może prowadzić do utraty zębów. Może również prowadzić do innych problemów zdrowotnych.

Jak rozpoznać chorobę?

Zapalenie przyzębia zawsze zaczyna się od zapalenia dziąseł, znanego jako zapalenie dziąseł. Ten stan zapalny – zwykle obejmujący zaczerwienienie lub obrzęk dziąseł i krwawienie podczas mycia zębów lub gryzienia pokarmu – jest reakcją organizmu na bakterie, którym pozwolono gromadzić się na zębach.

To zapalenie może następnie rozprzestrzenić się poniżej dziąseł i wzdłuż korzeni zębów. Może to spowodować trwałe uszkodzenie tkanek (lub „więzadła przyzębia”) wokół zębów i kości podtrzymującej. Zęby zaczynają się rozluźniać i ostatecznie mogą zostać utracone. Może to prowadzić do problemów z żuciem jedzenia i mówieniem, a także do uszkodzeń estetycznych Twojego uśmiechu.

U wielu osób jest to proces stopniowy, trwający wiele lat. Jednak niektórzy młodzi dorośli mają bardzo aktywną postać choroby, która powoduje wczesne rozluźnienie i utratę zębów. Około 40 procent ludzi cierpi na paradontozę. Wśród dorosłych szacuje się, że około 70% utraty zębów jest spowodowane paradontozą. Dobrą wiadomością jest to, że – jeśli zostanie wykryty i leczony – proces może zostać zatrzymany, a zdrowie dziąseł przywrócone. Słowo „periodontitis” pochodzi od „periodontium”, co oznacza „otoczenie (peri) zęba (odont)”. Przyzębie zawiera wszystkie elementy, które utrzymują ząb w kości szczęki: dziąsło (dziąsło), kość, włókna kotwiczące oraz strukturę kotwiczącą na powierzchni korzenia (cementum). W zdrowym zębie ozębna otacza cały korzeń.

Zauważalne zmiany w jamie ustnej

Nieleczone zapalenie dziąseł może przekształcić się w zapalenie przyzębia, poważniejszą formę choroby dziąseł. Często dzieje się tak bez wyraźnych oznak, które mogłyby Cię ostrzec, ale możesz zauważyć zmiany, takie jak:

  • Zwiększone krwawienie z dziąseł, które może być wywołane myciem zębów lub jedzeniem, a nawet może być spontaniczne
  • Nieświeży oddech.
  • Zmiany w ustawieniu zębów w szczękach
  • Zęby wydają się „dłuższe” (cofające się dziąsła)
  • Ból

U palaczy krwawienie dziąseł może być mniej zauważalne. Wynika to z wpływu nikotyny na naczynia krwionośne i oznacza, że postęp choroby może być ukryty.