Oświetlenie do filmowania, czyli właściwie co?

Nowoczesne technologie otaczają nas z każdej strony i dają bardzo szerokie możliwości w wielu dziedzinach. Nie inaczej jest w przypadku oświetlenia do filmowania, dzięki któremu możliwe jest organizowanie profesjonalnych planów filmowych i uzyskiwać doskonałe efekty. Chcąc osiągnąć cel, jakim jest profesjonalny plan, należy jednak wiedzieć czym jest oświetlenie filmowe i jakie ma cechy. Sprawdźmy to!

Oświetlenie do filmowania – najważniejsze cechy

Najnowocześniejsze oświetlenie do filmowania to przede wszystkim wysokiej klasy lampy, które moglibyśmy nazwać profesjonalnymi. Są rozwiązaniami o bardzo dobrych parametrach, nieporównywalnych do tych rodzajów lamp, z których korzystamy na co dzień – np. w domu czy biurze. Posiadają większą intensywność, są bardziej energooszczędne, a do tego dają określony rodzaj światła – miękkie, o odpowiedniej barwie i nadające się do oświetlania nawet największych powierzchni. Dzięki takim cechom lampy tego typu cieszą się dużym zainteresowaniem użytkowników i są w stanie spełniać ich oczekiwania. Jakie rodzaje lamp można wybrać?

Istnieją trzy podstawowe grupy oświetlenia filmowego, spośród których łatwo jest wybrać takie lampy, które dadzą odpowiedni efekt i pozwolą na uzyskanie doskonałego planu zdjęciowego czy filmowego. Mowa tutaj o:

  • lampach żarowych, które są oparte na technologiach znanych nam wszystkim – korzystamy z nich na co dzień i doskonale wiemy, jakie mają moce; często nie są one wystarczające, by oświetlić np. dużą powierzchnię, ale niezwykle korzystna jest przede wszystkim ich cena,
  • lampach fluorescencyjnych, czyli popularnych świetlówkach, które dają światło miękkie, a do tego bardziej intensywne od modeli żarowych – to oświetlenie filmowe sprawdza się częściej i nie jest drogie, dzięki czemu specjaliści często w nie inwestują,
  • lampach HMI, a więc gazowych, które dają światło najbardziej intensywne (nawet 4 razy bardziej niż w przypadku oświetlenia żarowego), które dodatkowo najbardziej przypomina światło dzienne – w ten sposób okazują się często najlepszym wyborem,
  • lampach LED, które są intensywne i energooszczędne, jednak niewiele wspólnego mają z naturalną barwą światła, dlatego nie są stworzone na każdy plan filmowy.

Jak więc widać wybór jest bardzo duży, a to nie wszystkie rodzaje oświetlenia do filmowania. Dodatkowo możesz wybrać różnego rodzaju parametry, barwy czy filtry, które pozwolą uzyskać Ci określony efekt. I pamiętaj – żadna lampa do filmowania nie będzie funkcjonalna, jeżeli odpowiednio jej nie zamontujesz, w czym pomogą Ci specjalistyczne akcesoria, jak gripy czy ramiona.

Skąd wziąć oświetlenie filmowe?

Jest to bardzo dobre pytanie, a pierwszą odpowiedzią, jaka się nasuwa, jest „ze sklepu”. Niestety, w przypadku oświetlenia studyjnego czy filmowego, bardzo często ceny są niezwykle wygórowane i nie wszystkich stać będzie na zakup nowych urządzeń. Dlatego też o wiele lepszą alternatywą okazuje się często wypożyczalnia oświetlenia, zapewniająca dostęp do wielu rodzajów lamp przez pewien okres. I to za o wiele niższą cenę, niż w przypadku zakupu urządzeń. Co więcej – firma oświetleniowa tego typu będzie w stanie pomóc Ci w wyborze odpowiednich urządzeń, a nawet zapewni ich odpowiedni montaż, co okaże się dla Ciebie niezwykle korzystne!

Pamiętaj, aby wybrać wypożyczalnię cenioną i profesjonalną, która zapewni Ci szeroki wybór nowoczesnych urządzeń, a także atrakcyjne ceny – dlatego też w celu weryfikacji profesjonalizmu oraz jakości świadczonych usług, sprawdź jej wcześniejsze realizacje, opinie klientów i oczywiście pełną ofertę!