Ortodoncja dziecięca w Warszawie – co sprawi, że dziecko nie będzie bało się dentysty?

Jak wiadomo, wśród ludzi panuje specyficzny lęk przed wizytami u dentystów. O ile dorośli są w stanie z tym walczyć, będąc świadomymi braku jakiegokolwiek zagrożenia, dziecko może już tego nie zrozumieć. Co więcej, negatywne doświadczenia w dzieciństwie, mogą przełożyć się na traumę w dorosłym życiu, a to jak wiadomo powoduje później unikanie wizyt. Nie pozwólmy, aby stan uzębienia naszych dzieci na tym cierpiał, gdyż jest to kwestia szalenie istotna. Wyróżnia się szereg metod i rozwiązań, które są w stanie w znaczny sposób zredukować niemiłe emocje, które mogą towarzyszyć małemu pacjentowi podczas wizyty u dentysty.

Jeśli tematem jest ortodoncja dziecięca Warszawa i inne duże miasta w Polsce będą z pewnością posiadać najwięcej profesjonalnych gabinetów, które są odpowiednio dostosowane do potrzeb najmłodszych pacjentów. Tak naprawdę, istnieje szereg aspektów, które wpływają na podejście dziecka do dentystów oraz na to, czy uda się zniwelować negatywne odczucia związane z wizytami w gabinetach tego typu. Jedno jest pewne, stomatolog dla dzieci nie ma łatwego zdania i musi być doświadczony oraz należycie przygotowany do wykonywania tego zawodu.

Co z rodzicami?

Chociaż wydaje się, że jeśli będziemy uspokajać nasze dziecko, wszystko będzie w porządku, tak naprawdę tego typu działanie może przynieść zupełnie odwrotny skutek – maluch będzie bał się jeszcze bardziej. Koniecznie unikajmy zatem słów, tak jak np. ból, zabieg, itp. Co więcej, jeśli sami będziemy nerwowi i zestresowani, dziecko z pewnością to wyczuje i nasz stan może mu się udzielić.

Wskazane jest za to wspieranie go i „kibicowanie mu” podczas zabiegu. Słowa dodające otuchy i chwalenie go, że jest dzielne i odważne na pewno zadziałają o wiele lepiej, niż nadmierne uspokajanie.

Pierwsza wizyta kluczem…

To właśnie od pierwszego spotkania z dentystą dla dzieci, zależy to, jak będą wyglądały kolejne wizyty naszej pociechy w gabinetach tego typu. To doskonale pokazuje, jak bardzo ważne jest wywołanie pierwszego dobrego wrażenia. Jeśli pierwsza styczność dziecka z fotelem dentystycznym będzie wiązała się z bólem i płaczem, ciężko oczekiwać, aby kolejne nie wywoływały w nim lęku.

Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj zaaranżowanie tzw. wizyty adaptacyjnej. To spotkanie z dentystą, które ma charakter klasycznego przeglądu, bez wykonywania żadnych zabiegów. Ideą jest bowiem zaznajomienie i oswojenia dziecka z gabinetem dentystycznym, pokazując jednocześnie, że z tym miejscem nie wiąże się nic złego. To przede wszystkim wywołanie dobrego pierwszego wrażenia na dziecko, które dzięki pozytywnym odczuciom, będzie o wiele chętniej wracać na fotel dentystyczny.

Kilka skutecznych metod

Bardzo istotne jest znieczulenie, gdyż to właśnie ból to jest element, który najbardziej odstrasza. W związku z tym oferowanych jest kilka sposobów na znieczulenie. Co więcej, odchodzi się już od klasycznych zastrzyków, które fundują pacjentowi dodatkową dawkę negatywnych emocji.

Częściej spotkamy za to specjalne żele znieczulające, dostępne w przeróżnych owocowych smakach oraz nowoczesne znieczulenie komputerowe. Jeżeli nasza pociecha wyjątkowo bardzo boi się zabiegu, można zastosować sedację wziewną, czyli podanie tzw. gazu rozweselającego. Dzięki temu, maluch uspokoi się oraz rozluźni, przy czym nie będzie otumaniony i rozkojarzony po zabiegu. Jest to działanie w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Jeśli mamy co do tego jakiekolwiek wątpliwości, po prostu zapytajmy o to specjalistę, bądź przeczytajmy jeden, spośród wielu dostępnych artykułów w internecie, dotyczący tego zagadnienia.