Najlepsze sposoby gaszenia pożarów – NOVEC

Pożar w budynku może doprowadzić do licznych strach, ale co najgorsze – może również zagrozić życiu lub zdrowiu osób, które się w nim znajdują. Dlatego też niezbędne jest stworzenie w obiekcie takiej ochrony przeciwpożarowej, która będzie w stu procentach skuteczna i pozwoli szybko zneutralizować wszelkie zagrożenia. Jeżeli chcesz zadbać o to, aby w Twoim budynku było bezpieczne, postaw na system gaśniczy NOVEC, który jest jednym z najskuteczniejszych rozwiązań – i to bez względu na rodzaj budynku!

Czym jest NOVEC?

Jeszcze do niedawna absolutnym standardem we wszelkiego rodzaju obiektach użyteczności publicznej, prywatnych, czy też handlowych, było gaszenie pożarów przy wykorzystaniu wody. Jak się jednak okazuje, to wcale nie ona jest największym zagrożeniem dla ognia – jest nim NOVEC, będący jednym z najnowocześniejszych i najlepszych rozwiązań, również stanowiących alternatywę np. dla instalacji tryskaczowych czy zraszaczowych. Z czego to wynika? Oczywiście z właściwości, jakie posiada.

NOVEC-1230 to bezwonny i bezbarwny gaz, który stosowany jest w gaśnicach i doskonale sprawdza się w gaszeniu pożarów klasy A i B. Jest on skuteczny tam, gdzie nie pomogłaby woda albo gdzie jej działanie mogłoby przynieść wiele strat materialnych – np. w serwerowniach, muzeach, lakierniach czy archiwach dokumentów. NOVEC gasi pożar poprzez przerywanie reakcji spalania na poziomie molekularnym, znacząco odbierając ciepło, ale jednocześnie nie obniżając zbyt mocno poziomu tlenu w powietrzu. Dzięki temu jest w stu procentach bezpieczny dla użytkowników obiektu i pozwala błyskawicznie poradzić sobie z płomieniami.

Bardzo istotną zaletą systemu NOVEC-1230 jest również to, że nie pozostawia on po sobie jakichkolwiek zanieczyszczeń, dzięki czemu przywrócenie do poprzedniego stanu pomieszczenia, w którym pojawił się ogień, jest o wiele szybsze i łatwiejsze. Nie zagraża on również jakimkolwiek urządzeniom czy ważnym dokumentom, więc nie musisz obawiać się jakichkolwiek strat materialnych.

Nie tylko NOVEC!

Jak się okazuje, NOVEC to tylko jeden z kilku systemów gaśniczych, które opierają się na działaniu gazów – bezpiecznych dla człowieka i środowiska. Do innych bardzo często używanych i równie skutecznych w zakresie gaszenia pożarów, zaliczamy choćby INERGEN, który zmniejsza poziom tlenu w pomieszczeniu, w związku z czym nie dochodzi do dalszego rozprzestrzeniania się ognia, jak również FM-200, który – podobnie jak NOVEC-1230 – przerywa reakcję spalania na poziomie cząsteczkowym.

Bardzo wielu specjalistów uważa, że to właśnie gazowe systemy gaśnicze są skuteczniejsze od tych wodnych – pozwalają nie tylko na szybsze ugaszenie nawet dużego pożaru, ale przede wszystkim nie stanowią zagrożenia dla mienia i osób, znajdujących się w budynku. Warto więc zainteresować się tego rodzaju rozwiązaniami – szczególnie w sytuacji, gdy jesteś właścicielem serwerowni, lakierni, muzeum albo jakiegokolwiek innego obiektu, w którym musisz zadbać również o bezpieczeństwo maszyn czy dokumentów.

Wybierając NOVEC albo inny system gaśniczy oparty na gazach obojętnych, zyskujesz:

  • możliwość błyskawicznego ugaszenia pożaru klasy A i B,
  • brak jakichkolwiek odpadów i zanieczyszczeń po gaszeniu pożaru,
  • pełne bezpieczeństwo dla sprzętów i dokumentów, znajdujących się w pomieszczeniu,
  • całkowite bezpieczeństwo dla osób, które aktualnie znajdują się w budynku,
  • skuteczność i niezawodność – niezależnie od specyfiki budynku i warunków, w jakich odbywać się będzie gaszenie pożaru.