Linia do produkcji pelletu

Linia do produkcji pelletu – chłodzenie i przenoszenie peletu

Peletki są chłodzone i przesiewane po utwardzeniu. Pellety nadwymiarowe są kruszone i wysyłane wraz z niewymiarowymi do pojemników magazynowych, gdzie są ponownie przetwarzane. Schłodzone pellety trafiają do magazynu w celu transportu do dalszych zakładów w celu dalszego przetworzenia.

Obróbka 

Obróbka utwardzająca powoduje zachodzenie pewnych reakcji chemicznych, które zmieniają specyficzne właściwości metalurgiczne peletów. Reakcje te mogą obejmować utlenianie magnetytu i odwodnienie ziemskiego hematytu. W przypadku gatunku BF produkowane są granulki topnikowe z dodatkiem wapienia, dolomitu, krzemionki itp. do paszy kulowej. Te dodatki reagują ze skałą płonną w rudzie żelaza, zwiększając wydajność peletek w pewnych dalszych etapach przetwarzania.

Proces został opracowany uwzględnia główne zainstalowane moce produkcyjne na świecie. W tym procesie dwupokładowy przesiewacz rolkowy zapewnia równomierny rozkład zielonego peletu (od 8 mm do 16 mm) na całej szerokości rusztu jezdnego. Ruszt przenosi zielone peletki na złoże o wysokości w zakresie od 300 mm do 550 mm przez piec mający kilka stref. Strefy te są ze strefami, podgrzewania wstępnego, wypalania, stref po wypalaniu i ogrzewania.

Piec rusztowy

Proces w piecu rusztowym został opracowany przez byłego Allisa Chalmera, a pierwszy zakład wykorzystujący tę technologię został zbudowany w 1960 roku. W procesie w piecu rusztowym (rys. 3) do suszenia i wstępnego podgrzewania peletów stosuje się ruszt przesuwny. Materiał przesuwa się na prostym ruszcie jezdnym, aż osiągnie temperaturę w zakresie od 800 st. C do 1000 st. C. Następnie materiał jest przenoszony do pieca obrotowego wyłożonego materiałem ogniotrwałym w celu utwardzenia, gdzie temperatura jest dalej podnoszona w zakresie 1250 st. C do 1300 st. C. W temp. 800 st. C FeO z magnetytu rudy żelaza zostaje przekształcony w Fe2O3 w reakcji egzotermicznej. Uwolnione ciepło utwardza zielone kulki, co jest pomocne w wytrzymaniu uderzenia w wyniku przewracania się pieca obrotowego. Do chłodzenia wypalanych peletów stosuje się chłodnicę okrągłą.

Granulowanie to proces przekształcania drobno zmielonego zacieru w gęste, sypkie granulki lub kapsułki. W tej sekcji zagłębiamy się w sztukę i naukę granulowania. Dowiedz się, jak powstała branża, jak powstają pellety oraz jakich składników i środków pomocniczych potrzebujesz, aby wyprodukować wysokiej jakości pellety.