Kaboszony – co warto o nich wiedzieć?

Większość twórców biżuterii handmade z pewnością słyszała o kaboszonach. Czym dokładnie są, w jakim celu można je wykorzystywać oraz z jakich materiałów najczęściej są tworzone?

Kaboszony – definicja

Kaboszony to elementy ozdobne, które wykorzystuje się przy tworzeniu wyrobów handmade. W klasycznej wersji są to okrągłe lub owalne elementy, posiadające płaski spód oraz wypukłą górę. Dzięki wypolerowanej, gładkiej powierzchni pięknie odbijają światło, dzięki czemu stanowią idealną dekorację biżuterii i innych akcesoriów.

Kaboszony mogą być wykonywane z wielu materiałów i obecnie są dostępne także w różnych kształtach, kolorach, wzorach i rozmiarach. Mogą być przezroczyste lub wypełnione kolorem, posiadać najróżniejsze wzory, a także fasetowaną powierzchnię, zapewniającą wyjątkowy efekt migotania światła. Ogromna ilość dostępnych wzorów sprawia, że umożliwiają twórcom wykonywanie najróżniejszych akcesoriów, ozdobionych z pomocą kaboszonów.

Rodzaje kaboszonów

Rozróżnia się wiele rodzajów kaboszonów, które są determinowane przez materiał, jaki został wykorzystany do ich wykonania. To od niego zależy trwałość, estetyka, kolorystyka, wzory oraz cena kaboszonów.

Za najbardziej wartościowe uznaje się kaboszony z kamienia naturalnego. Wykorzystuje się do ich produkcji kamienie ozdobne, takie jak krzemień pasiasty, malachit, labradoryt czy sardonyks. Po obróbce zwanej szlifem kaboszonowym uzyskują one regularny kształt i gładkość. W efekcie pięknie odbijają światło, które uwalnia z nich niesamowite kolory i niepowtarzalne wzory. Unikalność takich kaboszonów jest szczególnie ceniona, pozwalają bowiem tworzyć niepowtarzalną biżuterię.

Tańszą alternatywą są kaboszony z kamienia syntetycznego, który może imitować np. malachit, turkus czy agat. Z jego pomocą można również uzyskiwać różne wielkości i kształty elementów dekoracyjnych, które wyglądają bardzo efektownie.

Do najpopularniejszych kaboszonów należą kaboszony szklane. Są to elementy w formie szklanej soczewki, która uwypukla umieszczony pod nią wzór, dając niezwykle estetyczny efekt. Takie rozwiązanie to nieograniczone możliwości w tworzeniu indywidualnych i spersonalizowanych kaboszonów, można bowiem umieszczać w nich zaprojektowane przez siebie wzory lub skorzystać z setek projektów dostępnych w sklepach z dodatkami do tworzenia biżuterii.

Można także dostać kaboszony ze szkła akrylowego – są dostępne w wielu formach i rozmiarach, dzięki czemu umożliwiają tworzenie biżuterii w różnym stylu.

Dostępne są również kaboszony ze szkła kryształowego – wyróżniają się tym, że pięknie odbijają światło, tworząc delikatną, ale bardzo efektowną ozdobę.

Biżuteria i nie tylko

Kaboszony wykorzystuje się przede wszystkim do tworzenia biżuterii. Akcesoria tego typu pozwalają na ozdobienie pierścionków, kolczyków, bransolet oraz wisiorków. Można dodać je do swojego wyrobu w prosty sposób, ponieważ dzięki płaskiemu spodowi można łatwo przykleić je do powierzchni różnego typu. W sklepach z akcesoriami do tworzenia biżuterii można znaleźć gotowe bazy z miejscem na kaboszony, dzięki czemu można bez problemu stworzyć unikalny dodatek niskim kosztem.

Kaboszonami można ozdobić także ubrania i różne dodatki. Można je przykleić do tkaniny lub skorzystać z modeli, które posiadają specjalne otwory, umożliwiające ich przyszycie. W tym celu sprawdzą się najlepiej modele z tworzyw sztucznych o specjalnym fasetowaniu, dzięki któremu pięknie odbijają światło.

Dzięki kaboszonom można także tworzyć inne przedmioty ozdobne. Są one często wykorzystywane w brelokach czy metalowych zakładkach do książek. Najczęściej stosuje się w takim przypadku kaboszony szklane lub z tworzyw sztucznych, które umożliwiają wykorzystanie dowolnego wzoru.

Gdzie można kupić kaboszony?

Kaboszony można dostać przede wszystkim w specjalistycznych sklepach z akcesoriami do tworzenia biżuterii. Miłośnicy wyrobów handmade mogą w nich znaleźć ogromny wybór kaboszonów wykonanych z różnych materiałów, posiadających najróżniejsze kolory, wzory, kształty i rozmiary. Znajdą tam też dodatki, które ułatwią tworzenie biżuterii i innych ozdób.