Eco driving jest w modzie

Ekologiczna jazda to taki sposób jazdy, w którym kierowca korzysta ze swoich doświadczeń i wiedzy na temat auta, aby jak najwięcej wykorzystać jego potencjał i zminimalizować zużycie paliwa. W praktyce oznacza to, że kierowca starannie dobiera prędkość jazdy, delikatnie wciska pedał gazu i hamulca oraz unika niepotrzebnych manewrów. Wszystko to ma na celu zmniejszenie zużycia paliwa, a przez to obniżenie emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery.

Jak skutecznie ograniczać zużycie paliwa?

Żeby ograniczyć zużycie paliwa, należy przede wszystkim dobrze utrzymywać samochód w czystości i dobrym stanie technicznym. Ponadto warto jeździć wolniej i unikać gwałtownych przyspieszeń oraz hamowań. Ponadto należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu oleju, płynu chłodniczego oraz płynu do spryskiwaczy. Warto także wymieniać klocki hamulcowe i tarcze hamulcowe w odpowiednim czasie. Warto także jeździć na co dzień samochodem osobowym, a nie SUV-em czy innym dużym samochodem, który zużywa więcej paliwa. Na koniec należy pamiętać, żeby przed wyjazdem dokładnie przeczytać instrukcję obsługi samochodu, ponieważ może ona zawierać wiele przydatnych informacji na temat tego, jak oszczędzać paliwo.

Zasady ecodrivingu

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że każdy kierowca ma swój indywidualny styl prowadzenia pojazdu, dlatego przedstawione poniżej wskazówki dotyczące ecodrivingu nie mogą być traktowane jako jedyny słuszny sposób. Warto jednak wypróbować każdą z nich i wybrać tę, która będzie dla nas najlepsza. Pierwszą zasadą jest świadome korzystanie z kierunkowskazów i świateł mijania oraz hamowanie. Wskazane jest wyprzedzanie tylko wtedy, gdy jest to konieczne i wyłącznie, kiedy jest to możliwe. Warto też wiedzieć, że najmniej paliwa zużywamy przy prędkości około 60 km/h. Dlatego jeśli chcemy zmniejszyć zużycie paliwa, warto unikać jazdy po autostradzie. Kolejną zasadą jest właściwe użytkowanie klimatyzacji oraz wentylatora. Klimatyzacja jest szczególnie przydatna w mieście, ponieważ wówczas przepływ powietrza przez wnętrze samochodu jest o wiele lepszy. Nie jest ona konieczna w sytuacji, gdy kierowca ma otwarte okno.

Regularne kontrole stanu technicznego

Warto pamiętać o tym, że regularne przeglądy samochodów przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliwa oraz zwiększenia bezpieczeństwa jazdy. Warto zatem planować przeglądy swojego samochodu u mechanika, aby mieć pewność, że jest on w dobrym stanie technicznym. Dlatego przeglądy powinny być wykonywane regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta.