Dobry żłobek na Wilanowie, czyli właściwie jaki? – Dowiedz się, czy charakteryzuje się renomowana placówka!

W związku z ujawnionymi ostatnimi czasy nadużyciami w wielu żłobkach, mnóstwo rodziców zapewne zastanawia się nad tym, jak można weryfikować prawidłowe działanie placówek tego typu, aby nie ryzykować, że nasze dziecko spotka się z nieodpowiednim traktowaniem. Warto widzieć, czym charakteryzuje się dobry żłobek, a także jakie kryteria są zdecydowanie najważniejsze.

Chcąc odnaleźć dobry żłobek Wilanów staje się dla nas dzielnicą, w której rozpoczynamy poszukiwania, z uwagi na zamieszkiwanie owej okolicy. To dobre podejście, jednak lokalizacja to sprawa drugorzędna wobec tego, co faktycznie jest tutaj istotne.

Karmienie dzieci na siłę i wiązanie ich pieluchami to coś, czego nie chcielibyśmy aby doświadczyły nasze dzieci, aczkolwiek takie zdarzenia miały miejsce naprawdę w naszym kraju! Nie można na pewno popadać w panikę i wnioskować, że tak dzieje się w każdej placówce. Chociaż dziecko nie będzie potrafiło powiedzieć nam jak jest traktowane, istnieją sposoby, aby dokonać weryfikacji, czy mamy do czynienia z najlepszym żłobkiem. Fakty są takie, że uda się nam odnaleźć zarówno dobre, jak i o wiele gorsze żłobki, gdyż najwięcej zależy od tego, jacy pracują tam specjaliści – kierownictwo, opiekunowie, ale też właściciele w wypadku prywatnych żłobków. Decyzja o posłaniu dziecka do żłobka determinuje u rodziców konieczność weryfikacji danej placówki. Po pierwsze, każda placówka powinna być obecna w oficjalnym rejestrze i spełniać ustawowe wymogi.

Dobry żłobek stawia na otwartość oraz współpracę z rodzicami

Chociaż na stronie internetowej mogą przekonywać nas, że mamy do czynienia z dobrym żłobkiem, należy zachować sceptycyzm, gdyż napisać tam można dosłownie wszystko. Trafiając na uczciwą placówkę, spotkamy się jedynie z rzetelnymi informacjami, a nie z frazesami, które rodzice chcieliby przeczytać.

Konieczna staje się zatem nasza osobista wizyta w placówce, gdzie porozmawiamy z kierownictwem. Warto wówczas zapytać o zwyczaje i wszelkie obowiązujące procedury. Wszelkie dobre żłobki oraz dziecięce klubiki, powinny być nastawione na otwartą współpracę z rodzicami. Nasza wątpliwości powinien zatem wzbudzić np. fakt, że rodzice nie mają wstępu do sali zabaw. Takie zakazy nie mają nic wspólnego z przyzwoitymi placówkami, których misją jest wyłączne dobro dzieci, gdyż nie powinny mieć one nic do ukrycia. To istotne zwłaszcza na samym początku, aby rodzic mógł wejść do środka razem z dzieckiem i obserwować jego zachowanie. Świadome placówki, będą do tego nawet zachęcać.

Profesjonalne żłobki mają zainstalowany monitoring w salach, a to umożliwia rodzicom oglądanie przez Internet tego, co dzieje się z ich dziećmi. Chociaż niektórzy uważają, że opiewa to wręcz o podglądactwo i odhumanizowanie, jednak w zaistniałej sytuacji to jedynie forma kontroli i nie wydaje się, aby było w tym coś złego. Szczególnie z uwagi na to, jakie doniesienia trafiły ostatnio do miediów.

Profesjonalni i wykwalifikowani opiekunowie

Nie da się ukryć, że najważniejszym elementem żłobka są pracujący w nim ludzie. Okazuje się, że Ci wcale nie muszą mieć pedagogicznego wykształcenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wystarczy, że będą to osoby mające pielęgniarskie bądź położnicze wykształcenie, bądź też odpowiednie szkolenie wraz z dwuletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi.

W wypadku pracy z niemowlętami istotne jest bowiem to, aby posiadać pewne psychiczne oraz osobowościowe predyspozycje. Chodzi po prostu o to, aby lubić dzieci, odpowiednio się nimi opiekować i posiadać spore pokłady cierpliwości do ich zachowania. Ceniona będzie z pewnością umiejętność uspokojenia dziecka, a jednocześnie nieokazywanie bezsilności oraz zdenerwowania. Profesjonalista nie będzie też na pewno faworyzował żadnego podopiecznego, a jednocześnie podejdzie do każdego indywidualnie. To bardzo istotne, aby obserwować podczas adaptacji zachowanie opiekunek, a przydatna będzie przy tym nasza intuicja, gdyż wiadomy jest fakt, że w obecności rodzica, nawet najgorsza opiekunka będzie starać się kontrolować. Kiedy mamy co do tego wątpliwości i nie ufamy wychowawcom w jednym żłobku, rozejrzyjmy się po prostu za innym. Konieczne jest to, abyśmy jako rodzice byli w pełni przekonani co do tego, że oddajemy swoją pociechę w dobre ręce.