Czy wspólnota może zakazać najmu krótkoterminowego
Najem krótkoterminowy jest dochodową formą inwestowania w nieruchomości, która cieszy się dużą popularnością. Ostatnie rewolucje w polskiej gospodarce wywołane znaczącym wzrostem inflacji podsyciły zainteresowanie taką formą noclegu, ku uciesze inwestorów i wbrew zadowoleniu mieszkańców. Wynajmowanie mieszkań może być uciążliwe dla okolicznych lokatorów, jednak czy mogą oni jakkolwiek zareagować? Dowiedz się, czy wspólnota może zakazać najmu krótkoterminowego.
Prawa wspólnoty mieszkaniowej a najem krótkoterminowy
Głównym zadaniem wspólnoty mieszkaniowej jest dbanie o dobro jej mieszkańców. I choć ten frazes mógłby wskazywać na możliwość ingerencji w przeznaczenie lokalu na najem, to takiego prawa wspólnota nie posiada.
Wspólnota mieszkaniowa ma wyłącznie prawo do zarządzania częściami wspólnymi. Nie może ingerować w to, jak właściciel decyduje się wykorzystać lokal.
Co więcej, właściciel nie musi nawet informować wspólnoty o tym, że zamierza wykorzystać nieruchomość na najem. Takie tłumaczenie jest zbędne, gdyż jego jedynym obowiązkiem jest dokonywanie wszelkich modyfikacji zgodnie z prawem budowlanym.
To, w jaki sposób zostanie użyta nieruchomość, zależy wyłącznie od intencji inwestora i wspólnota nie ma na to postanowienie żadnego wpływu.
Zakaz najmu krótkoterminowego w decyzjach sądowych
Wspólnoty mieszkaniowe nierzadko próbują przekraczać swoje kompetencje, jednak ich uchwały dot. zakazu najmu krótkoterminowego są bezpodstawne.
Każda uchwała wspólnoty musi być zgodna z literą prawa. Nie może ona ani zakazać takiej działalności, ani podwyższyć czynszu ze względu na korzyści zarobkowe wynajmującego. Takie stanowiska są potwierdzone przez wyroki sądowe.
Dnia 3 kwietnia 2009 roku Sąd Najwyższy określił, że wspólnota nie może ingerować w zarządzanie nieruchomością, gdyż jej prawa ograniczają się wyłącznie do części wspólnych (sygn. akt II CSK 601/08). Nawet jeśli właściciel mieszkania zdecydowałby się prowadzić w nim hostel, to może to zrobić bez zgody wspólnoty.
Wyrok z dnia 17 stycznia 2018 roku Sądu Okręgowego w Gdańsku wskazuje także, że wspólnota nie ma prawa podwyższać czynszu za mieszkanie wyłącznie ze względu na prowadzenie działalności zarobkowej (sygn. akt. XVC677/1690).
Takie wyroki jasno podkreślają, że uchwały wspólnot dot. zakazów najmu krótkoterminowego czy długoterminowego nie są zgodne z prawem.
Co zrobić, jeśli wspólnota ma w regulaminie zakaz najmu?
Najprościej można się tym po prostu nie przejmować. Taki regulamin nie jest zgodny z prawem, więc nie będzie egzekwowany. Jeśli jednak chcesz zapewnić sobie spokój ducha, to możesz pozwać wspólnotę o przekraczanie swoich kompetencji.
Z pewnością nie warto rezygnować z takiej w formy zarobkowej, gdyż najem krótkoterminowy jest opłacalną formą inwestowania w nieruchomości (https://pogorzelski.pl/inwestycje/). Dochód z takiej działalności może sięgać kilku tysięcy miesięcznie na jednym mieszkaniu, co w perspektywie większej ilości inwestycji, może być sporym i pewnym źródłem dochodu pasywnego.