Cena aparatu na zęby – ile zapłacimy za niego w Warszawie?

Aparat ortodontyczny to najpopularniejszy sposób radzenia sobie z wadami zgryzu. Dzięki jego uniwersalności i skuteczności można wykorzystać go u znacznej większości pacjentów, którzy borykają się z tym problemem. Jaka jest cena aparatu na zęby w Warszawie i na jaki model warto się zdecydować?

Aparat na zęby  – wybór odpowiedniego modelu

Aparat na zęby cena Warszawa to zagadnienie interesujące wiele osób. Nic dziwnego – zastosowanie aparatu ortodontycznego zapewnia świetne efekty przy prostowaniu zębów nawet w przypadku osób o poważnych wadach zgryzu. Leczenie, choć czasochłonne, skutkuje idealnie równymi zębami i pięknym uśmiechem, dlatego decydują się na nie tysiące osób.

Jeśli chcemy zdecydować się na noszenie stałego aparatu na zęby, musimy wybrać jedną z dostępnych opcji. Najpopularniejsze są trzy rodzaje modeli: metalowy, porcelanowy oraz kryształowy. Wszystkie działają na tej samej zasadzie i zapewniają takie same efekty, jednak różnią się estetyką, co dla wielu osób ma spore znaczenie.

Zasady działania aparatu na zęby są proste – składa się on z zamków, które mocuje się bezpośrednio do zębów, ligatur, które nakłada się na zamki, a także łuku ortodontycznego, najważniejszej części, zakładanej na zamki dzięki ligaturom. Łuk wywiera odpowiedni nacisk na zęby, przesuwając je we właściwe dla nich miejsca i prostując cały zgryz. W ten sposób można wyrównać zarówno górny, jak i dolny łuk zębów i skorygować różnego typu wady zgryzu.

Wybór odpowiedniego dla siebie aparatu na zęby może nie być prosty, jednak możemy posiłkować się podstawowymi wskazówkami, związanymi z charakterem każdego modelu.

Metalowy aparat ortodontyczny to bardzo popularna, klasyczna opcja – w tym przypadku zamki nakładane na zęby są metalowe, a więc bardzo widoczne w trakcie leczenia. Mimo to jest to aparat na zęby, który odznacza się najniższą ceną, dlatego wciąż jest często wybierany przez pacjentów. Dodatkowo efekt, jaki zapewnia podczas leczenia, nie jest już niczym niezwykłym, dlatego zazwyczaj nie przeszkadza noszącym go osobom. Jest też wielu zwolenników „metalowego” uśmiechu.

Porcelanowy i kryształowy model zaliczają się do ortodontycznych aparatów estetycznych. Są bardzo mało widoczne na zębach, a to dzięki temu, że ich zamki są wykonane z materiałów dopasowanych kolorystycznie do szkliwa – porcelany w lekko kremowych odcieniach, naturalnych dla zębów oraz przezroczystego szafiru. Cena takich aparatów na zęby jest wyższa, jednak zapewniają one estetyczny uśmiech podczas trwania całego leczenia.

Cena aparatu na zęby w Warszawie – jakich kosztów się spodziewać?

Leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem aparatu na zęby to dość spory koszt, jednak warto pamiętać, że proces prostowania zębów z jego pomocą zapewnia świetne efekty, nawet w przypadku poważnych wad zgryzu. Cena aparatu na zęby w Warszawie waha się od 2 do 3 tysięcy za łuk, w zależności od zastosowanego modelu.

Najniższą cenę ma aparat na zęby metalowy, czyli wersja klasyczna. Można założyć go już za 2 tysiące złotych za jeden łuk, dlatego na takie rozwiązanie decyduje się wielu pacjentów.

Na wyższą cenę musimy się przygotować, jeśli chodzi o aparat na zęby porcelanowy lub kryształowy – modele estetyczne to większy koszt ze względu na zastosowane w nich materiały. Wersja porcelanowa kosztuje od 2,5 do 3 tysięcy złotych za łuk, natomiast kryształowa – ok. 2700 za łuk.

Warto pamiętać, że noszenie aparatu na zęby wymaga także regularnych wizyt u ortodonty, który będzie regulował napięcie łuku ortodontycznego oraz kontrolował postępy leczenia. Wizyty zazwyczaj odbywają się raz w miesiącu i jest to wydatek, na który również trzeba się przygotować.

Leczenie wad zgryzu aparatem ortodontycznym – czy warto?

Jeśli wady zgryzu utrudniają nam codzienne funkcjonowanie lub powodują kompleksy, zdecydowanie warto wybrać leczenie aparatem ortodontycznym. Z jego pomocą możemy pozbyć się nawet zaawansowanej wady, zyskując idealnie równy, ładny uśmiech. Choć leczenie jest długotrwałe, szybko przestaje się zauważać obecność aparatu – łatwo się do niego przyzwyczaić i nie przeszkadza on w codziennym życiu.