Auto w firmie – dlaczego akurat leasing?

Obecnie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na pozyskanie pojazdów do firmy poprzez umowy leasingowe. To rozwiązanie korzystne, bo podatki są niskie, co więcej raty leasingowe można wpisać, jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Auto w firmie bardzo często jest niezbędne, a leasing wydaje się w tym wypadku najtańszą opcją. Czy to naprawdę się opłaca? Na czym polega leasing?

Na czym polega leasing?

Leasing to nic innego jak forma dzierżawy, w tym wypadku pokrywamy koszty rat leasingowych, musimy liczyć się także z uiszczeniem opłaty własnej, która zazwyczaj wynosi do 20% używanego pojazdu. W czasie trwania umowy samochód nie jest jeszcze naszą własnością, jednak po jej zakończeniu możemy go wykupić za bardzo niską kwotę, która jest bardzo przystępna w porównaniu z wartością rynkową takiego pojazdu. Wysokość rat leasingowych jest uzależniona od wysokości opłaty wstępnej oraz okresu trwania umowy, a także ceny, po jakiej będziemy chcieli nabyć pojazd. Należy rozróżniać dwie możliwości – leasing finansowy oraz leasing operacyjny, ten drugi cieszy się największą popularnością, bo jest najbardziej opłacalny. Kolejna ważna rzecz to oczywiście wybór samochodu, który powinien być dostosowany do naszych potrzeb, potrzeb firmy oraz indywidualnych upodobań. Jeżeli szukamy samochodu wyższej klasy to dobrze sprawdzi się lexus leasing. Auta tej marki cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, gdyż są niezawodne i bardzo wygodne. Jeżeli mamy większy budżet bez wątpienia warto zdecydować się na takie rozwiązanie, gdyż samochody Lexus z leasingu będą dużo tańsze, niż w normalnej cenie rynkowej. Możliwości jest nieskończenie wiele, dzięki temu z pewnością znajdziemy samochód, który będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania. 

Kto może wziąć samochód w leasing?

Oczywiście, aby móc wziąć w leasing samochód nasza firma musi spełniać pewne wymogi. Nie każdy przedsiębiorca otrzyma możliwość sfinansowania w ten sposób samochodu czy wyposażenia firmowego. Jeśli biznes działa na rynku od krótkiego czasu, to przedsiębiorca będzie musiał przejść pełną procedurę z wykazaniem dokumentacji na temat obrotów itp. Gdy firma ma ugruntowaną pozycję na rynku, z pewnością leasing będzie mógł uzyskać od ręki. Wybierając lexusa w leasingu czy inny samochód klasy premium, trzeba oczywiście liczyć się z wyższymi kosztami. Im droższy samochód, tym większe poniesiemy koszty, choć ostatecznie pojazd możemy wykupić po dużo niższej cenie, może on zostać w firmie, możemy też zdecydować się na użytkowanie go w celach prywatnych. To najszybsza i najkorzystniejsza droga to tego, aby móc nabyć auto firmowe po niższej cenie. Porównując leasing na przykład do kredytu firmowego, to rozwiązanie jest dużo korzystniejsze. Dzięki temu można utrzymać też większą płynność finansową. Branie kredytu wiąże się też z dopełnieniem większej ilości formalności, co jest dodatkowym obciążeniem.